Doğan’ların zaferi - İsmet ÇİĞİT
 
  Doğan’ların zaferi - İsmet ÇİĞİT   

Pazar günü evdeydim. Karadeniz Kadırga TV’den, Gümüşhane-Kocaelispor maçını canlı izledim.

Kocaelispor’un durumu malum. AKP yerel iktidarı eline aldığında “Süper Lig”de, üstelik Türkiye’nin saygı duyduğu bir takımdı. Şimdi profesyonel liglerin en alt kategorisinde sürünen, itilip kakılan, Türkiye’nin en zayıf düşürülmüş şehir takımı durumda bulunuyor. Üç

yıl üst üste küme düşen, her yıl puanı silinen, antrenmana gidecek otobüsü bile bulunmayan; AKP’lilerin destekledikleri Körfez FK ve Onursal Başkanı Yunus Pehlivan tarafından sömürülmüş, kanı emilmiş bir takım.

Gümüşhane’deki maçtan da umudumuz yoktu. Çok genç oyunculardan kurulu takımımızın defans göbeğindeki en önemli iki oyuncusu da cezalıydı. Gümüşhane’den alınacak az farklı onurlu bir yenilgi bile bizim için yeterdi.

Ama Kocaelispor takımı arslanlar gibi oynadı. O gencecik çocuklar, bir kere daha o onurlu forma için yürüklerini sahaya koyarak savaştılar. Gümüşhane’yi kendi sahasında 2-0 yendik. Bu galibiyetle,  Kocaelispor’un en azından bu sezonu kurtardığını, bundan sonra çok büyük hatalar yapılmazsa, hiç değilse bu sezon küme düşmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu bakımdan Gümüşhane’deki galibiyet, Kocaelispor kulüp tarihindeki önemli kilometre taşlarından biri olmuştur.

Pazar günü elde edilen büyük zafer nedeniyle, takımın bütün oyuncularını, teknik adamlarını alınlarından öpmek gerekir. Ama iki isim bu zaferde çok daha öne çıkıyor.

Biri, saha içinde iki golü de atan Doğan Karakuş. Bu çocuk, öyle üstün fiziği olmayan, kara kuru bir şey.. Daha geçen yıl liseden mezun oldu. Doğan Karakuş, bence bugün Türk futbolunda en fazla gelecek vaat eden golcüdür. Bu çizgisini koruyup, kendisini geliştirirse, yakın gelecekte Türk Milli takımının yıldızı olacaktır.

Maçın ilk yarısında akıl dolu, ustalık dolu iki gol attı. Maçın sonlarında da iki tane çok net pozisyonu kaçırdı. Doğan Karakuş’u içtenlikle kutluyor, alnından öpüyorum. Keşke, imkanı varsa, bu yıldız oyuncuya Kocaelispor gelecek sezonlar için şimdiden imza attırabilse.

Gümüşhane zaferinin ikinci kahramanı ise, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’dır. Neden bilmem. Nevzat Doğan’a hep kendimi yakın hissettim. Hep güvendim. Bu kentte Doğan’ın pek çok sevmeyeni, gıcık olanı da var. Ama İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, bizim şehrimizde benim tanıdığım en uygar, en konuşulabilir, sözüne en fazla güvenilebilecek AKP’lidir.

Malum, Nevzat Doğan Gümüşhane doğumlu. Orası baba toprağı. Gümüşhanespor ligin ilk yarısında İzmit’e geldiğinde,  İsmetpaşa Stadının Şeref Tribününde Gümüşhaneli yönetici ve taraftarların yaptığı küstahlıklara çok sinirlenmiş, hatta bunu yazmıştım.

Bu kez Kocaelispor Gümüşhane’ye gitti. Gümüşhane’de yaşayan Kocaelili yok.  Kocaeli’den bu maçı izlemek için Gümüşhane’ye giden de pek yok.

Ama pazar günkü maça İzmit Belediyesi’nin Gümüşhane doğumlu Başkanı Nevzat Doğan, gitti.  Gümüşhane Yeni Şehir Stadının Şeref Tribününe aslanlar gibi oturdu. Dahası, takımı Gümüşhane’ye Başkan Doğan götürdü. Kocaelispor’un gencecik çocukları, ilk kez bir kent büyüğünü bir deplasman maçında yanlarında gördüler. Onurlandılar. Güçleri arttı.

Bu liglerde, şehir takımlarının maçlarında hakemler korkarlar. Evsahibi takımın lehine düdükler çalarlar. Gümüşhane-Kocaelispor maçının hakemi de maçı arslanlar gibi yönetti. Çünkü, ilk kez Kocaelispor sahipsiz değildi. İzmit Belediye Başkanı, iktidar partisinden bir eski milletvekili de takımın başında maça gelmişti, tribündeydi. Hakem korkmadı. Çok cesur maç yönetti. Bu da Kocaelispor’un işine yaradı, galibiyette önemli faktör oldu.

Değerli dostlar. İlimizdeki bütün pısırık, bu kenti sahiplenmeyen, bu kentin haklarını korumayan AKP’lileri bir yana koyuyorum. Nevzat Doğan’ı ayrı bir yere koymamız lazım.

Nevzat Doğan, Belediye Başkanı olarak, şehre verdiği sözlerin hepsini tuttu. 4 yıllık dönem içinde önemli projeler gerçekleştirdi. Şehre disiplin getirdi. Babasının oğluna taviz vermedi.

En önemli, en büyük işi ise, bu dönemde, partisindeki herkesin dışladığı Kocaelispor’a samimiyetle destek çıkması olmuştur.

Doğan bu tavrıyla, siyasi bir risk de aldı.

Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın yaptığı gibi Kocaelispor’a ihanet edebilir, elinde var olan İzmit Belediyespor’la avunup, Kocaelispor’u görmezden gelebilirdi.

Ama tam tersini yaptı. “Kocaelispor bu şehrin markasıdır. Sembolüdür. Bize sahip çıkmak düşer” dedi. Yakında Kocaelispor için yaptırdığı tesis de hizmete girecek.

Kocaelispor bu sezon da küme düşmediyse, en azından bu ligde kalıp, gelecek için biraz umutlanıyorsa, Nevzat Doğan’a gerçekten çok şey borçluyuz.

Geçen hafta başında Sayın Başkan beni de aradı, “Gel Gümüşhane’ye birlikte gidelim” dedi. Hastayım dedim, işleri bahane ettim, teklifini geri çevirdim.

Öyle umuyorum ki birkaç yıl sonra Başkan Doğan’la üst liglerde çok deplasmanlara gideceğiz. Yine öyle umuyorum ki, eğer Allah sağlık verirse, 5-10 yıl sonra Kocaelispor’un peşinden birlikte Avrupa maçlarına da gideceğiz.

Kocaelispor’a ihanet eden, Kocaelispor yok olsun, kapansın, tarihten silinsin diye uğraşan AKP’liler ile, bunu yapanlara sessiz destekle seyirci kalan bütün AKP’lileri bir kez daha kınıyorum. Onlara olan öfkemi hiçbir zaman söndürmeyeceğim.

Ama bir de Nevzat Doğan’ın hakkını vermemiz gerekiyor. Gümüşhane zaferinde Doğan saha dışındaki faktördü.

Yunus Pehlivan’ın FK’sı varsa; Nevzat Doğan’ın da Kocaelispor’u var. Göreceksiniz, birkaç yıl sonra FK diye bir kulüp kalmayacak. Yunus Pehlivan, bu kentteki en yetenekli genç futbolcuları Kocaelispor’dan alıp, ziyan eden kişi olarak tarihi geçecek.

Kocaelispor bugün eski günlerine dönerse, en azından bir, bu en zor günlerde takıma, kulübe ve dolayısıyla bu şehrin onuruna sahip çıkan Nevzat Doğan’ı hep hatırlayacağım.

Kaynak: Özgür Kocaeli
Okunma :2761